Jak zacząć zarabiać na pisaniu tekstów?

Copywriting, czyli zarabianie na pisaniu tekstów, to jedna z ulubionych form pracy zdalnej, pozwalająca utrzymywać się lub dorabiać po godzinach budując kolejne źródła dochodu. Nic więc dziwnego, że staje się to ostatnio coraz bardziej popularne, ponieważ wolny czas można kreatywnie spożytkować, odkładając całkiem pokaźną sumę pieniędzy, pracując tylko kilka godzin dziennie, albo podróżować i pracować jednocześnie z dowolnego miejsca na ziemi. Jak dokładnie wygląda pisanie tekstów za pieniądze i gdzie szukać zleceń na początkowej drodze copywritingu, znajduje się w poniższym artykule.

Jak wygląda zarabianie na pisaniu?

Mówi się, że słowo droższe od pieniędzy, jest w tym dużo prawdy, szczególnie gdy ktoś potrafi słowa danego dotrzymać. Nie inaczej jest ze słowem pisanym, gdyż osób, które biegle władają piórem, lub obecnie klawiaturą, ciągle brakuje na rynku. Ze względu na rozwijające się firmy, portale czy też strony internetowe, jeżeli ktoś potrafi sprawnie pisać, utrzymując zasady poprawnej polszczyzny i przestrzegając ortografii, ale i mając na uwadze, aby teksty były zrozumiałe i logiczne w odbiorze, może przebierać dosłownie w setkach zleceń, szukając tych najlepszych dla siebie.

Zarabianie na pisaniu do trudnych nie należy, jednak cena, ustosunkowana jest od kilku czynników. Jeżeli ktoś chce zacząć zarabiać, powinien znać swoją wartość i oszacować ile mniej więcej chciałby zarabiać za 1000 znaków, ponieważ zarabia się za gotowe teksty, tym samym im mniejszy wskaźnik za 1000zs, tym trudniej uzbierać konkretną sumę w ciągu dnia, co może prowadzić do wypalenia i szybkiej rezygnacji z pracy. Wiadomo, że profesjonalizm przychodzi z doświadczeniem, dlatego nie ma co się martwić, że pierwsze teksty mogą nie być łatwe, a pisanie wydaje się trudniejsze, ponieważ bez względu na branżę, początki zawsze takie są, tak samo jest i w tym przypadku.

Jakie są sposoby na pisaniu tekstów online?

Dobrze, ale rodzi się pytanie, jak zarabiać na pisaniu i gdzie szukać zleceń? Kreatywność odgrywa tutaj ogromną rolę, osoby, które już posiadają jakieś teksty, mogą zrobić z nich portfolio i używać podczas aplikacji na dostępne oferty pracy w internecie. Jeżeli ktoś uzna, że pasuje mu styl, może przyjąć do pracy na stanowisko copywritera dla konkretnej firmy i zatrudnić w oparciu o umowę o pracę lub zlecenie.

Jeżeli natomiast ktoś zastanawia się jak zacząć zarabiać bez doświadczenia, inną opcją jest skorzystanie z portali cypowritingu, gdzie firmy zlecają stronie, aby ta opublikowała swoje teksty, które później mogą być pisane przez losowe osoby. Nikt tu tak naprawdę nie wnika, czy ktoś zaczyna i jest to jego pierwszy tekst, czy ma ich już za sobą ponad setkę. Jeżeli podejmująca się osoba spełni wszystkie warunki, jakimi są słowa kluczowe, ilość znaków ze spacjami i napisze na konkretny temat, wtedy tekst przechodzi weryfikację antyplagiatową, aby mieć pewność, że nie został skopiowany. Gdy wszystko będzie w porządku, zleceniodawca ocenia zgodność treści z jego oczekiwaniami i po zaakceptowaniu, umówiona cena trafia do portfela piszącego.

Inna, bardziej powszechną formą może być prowadzenie własnego bloga tematycznego. Często, jeżeli blog posiada duże ilości wyświetleń i aktywnych odwiedzających, firmy zlecają własne reklamy, przez co można je opisać według własnego uznania, jeżeli tekst będzie zaakceptowany, wtedy można śmiało go opublikować na swoim blogu i cieszyć się zarobioną sumą. Co więcej, jeżeli ktoś potrafi pisać na tyle sprawnie, że ma zdolność, do wpływania na decyzje zakupowe innych, może śmiało w ten sposób połączyć pisanie na blogu, z marketingiem afiliacyjnym.

Pisanie opinii za pieniądze

Idealne na początek są takie zlecenia jak m.in. pisanie opinii za pieniądze. Wykorzystywane są one później do podnoszenia oceny firm, osób, produktów, przez co internetowe oceny choćby w serwisie Google wyglądają na bardziej wiarygodne i warte zaufania. Kwestionowanie moralności tej formy pozostawiamy w zakresie własnego sumienia, gdyż pisanie opinii dla stomatologa, u którego nie było się na zabiegu nie do końca będzie uczciwe, jednak nadal są osoby, które zlecają tego typu teksty, tak więc, jeżeli komuś bez różnicy, w jaki sposób zarabia, opinie będą jedną z prostych i dostępnych metod, warto jednak brać na uwagę, że nie są aż tak dobrze płatne, ze względu na małą ilość słów.

Przepisywanie tekstów na ebooki

Rosnąca popularność elektronicznych książek, czyli ebook, znajduje co raz to nowych fanów. Nie ma co się dziwić, będąc w podróży na się dostęp do wszystkich książek na wyciągnięciu ręki, które aktualnie są zakupione. Jest jednak bardzo duża ilość starszych pozycji, które powstały przed czasami elektroniki i one także są poszukiwane w nowoczesnej formie. W ten oto sposób są wydawnictwa lub prywatne firmy, które zlecają przepisanie całość do edytora tworzącego ebooki. Oprócz pisania zleceniobiorca ma za zadanie edycję, wyjustowanie i dopasowanie czcionek, tak aby tekst można było opublikować i zacząć na nim zarabiać na różnych platformach. Z uwagi na to, że przepisywanie tekstów za pieniądze nie jest skomplikowanym procesem, kwoty za tego typu usługi są niższe, niż standardowe pisanie samemu zupełnie od zera, jednakże dla osób, które nie posiadają jeszcze nawyków tworzenia spójnych i długich publikacji, przepisywanie tekstów na ebooki jest dobrym sposobem do stawiania swoich pierwszych kroków w branży.

Przepisywanie tekstów online

Zostając w temacie przepisywania tekstów, oprócz formy papierowej na wirtualną, można także znaleźć bardzo dużo zleceń, gdzie autorzy jednych portali proszą o przepisywanie tekstów online z innych stron, zmieniając formę, szyk zdań lub wyrazów, tak aby tekst nie wyglądał na plagiat innego twórcy. Pozwala to rozwijać nawyki pisania, wzbogaca często słownictwo i daje możliwość tworzenia własnego stylu, a co najważniejsze eliminuje błędy interpunkcyjne, jak i stylistyczne, które być może ktoś sobie wyrobił podświadomie i nie wie, o ich istnieniu. Tego typu zlecenia, podobnie jak w.w. ebooki, nie są płatne jakoś szczególnie dużo, ale dzięki gotowym treściom, można szybko wykonać dużą ilość zleceń, gdyż treść została już przygotowana w stu procentach przez kogoś innego.

Na jakich platformach szukać zleceń?

  • TextBookres – Portal, na którym można się zarejestrować po wcześniejszym wysłaniu tekstu próbnego do zaakceptowania. Stawki tutaj uzależnione są od oceny w skali 1 do 6, tak więc warto przykładać się bardziej, jeżeli komuś zależy na dobrze płatnych zleceniach. Próg wypłacalności to 100zł, które należy mieć w portfelu na stronie, aby mieć możliwość wykonania przelewu na własne konto.
  • GoodContent – Podobnie jak w przypadku w.w. strony, zbiera się oceny, jednak nie wypływają one na stawki, a jedynie odblokowują inne zlecenia, które są dostępne dla użytkowników z określoną średnią. Próg wypłacalności to także 100zł i można zlecić wypłatę tylko raz w miesiącu kalendarzowym. Pieniądze zebrane na koncie nie przepadają, jeżeli w przeciągu danego miesiąca ich się nie wypłaci, dlatego można zbierać spokojnie, aż na koncie pojawi się oczekiwana suma, którą sobie założyliśmy.
  • Gieldatekstów – jest to strona, na której można wystawiać własne teksty i czekać, aż ktoś zainteresowany je kupi. Samemu ustala się cenę oraz długość, jaką będą mieć. Najpopularniejsze, które warto pisać i publikować to typowe rankingi „top 10 najlepszych”, albo tematy, które są chętnie odwiedzane i mają dużą ilość wyświetleń, np. kredyty, pożyczki, wycieczki, kursy czy szkolenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *